Ataki lękowe

Czy wiesz, że nawet 3 miliony Polaków ma nerwicę? Ataki lękowe mogą w znaczny sposób uniemożliwić normalne funkcjonowanie, a chory wymaga natychmiastowej pomocy specjalisty. Najczęściej jedynym ratunkiem okazuje się terapia u psychologa albo leczenie psychiatryczne. Jak rozpoznać ataki lękowe, jak się objawiają i jak je zwalczać? Poznaj szczegóły i zadbaj o swój psychiczny komfort. 

Przyczyny ataków lękowych 

Powody, dla których pacjent boryka się z atakami lękowymi, mogą być naprawdę różne. Eksperci potwierdzają, że na takie cierpieć mogą osoby, które wyróżniają się lękliwym, nieśmiałym charakterem. Częściej z atakami lęków borykają się introwertycy, chociaż choroba coraz częściej diagnozowana jest również u ekstrawertyków, właśnie ze względu na przebodźcowanie. 

Ataki lękowe mogą być związane z niekorzystną sytuacją życiową, nagłymi traumami, zmianami w poukładanym życiu czy innymi zaburzeniami na tle psychologicznym. Bardzo często są dodatkowym objawem depresji. 

Objawy ataków lękowych 

Okazuje się, że ataki lękowe to nie tylko uczucie strachu i paraliżująca obawa. W licznych przypadkach takim symptomom towarzyszą również objawy somatyczne, które trudno zniwelować. Zawroty głowy, kołatanie serca, przyspieszony oddech, zimne poty, bóle głowy, a nawet omdlenia, to tylko niektóre z objawów ataków lękowych. Wszystkie pojawiają się nagle, również bez żadnego uzasadnienia, a chory nie może tego powstrzymać. Co więcej, lęk może się nasilać, całkowicie paraliżując. 

Warto też zaznaczyć, że objawy ataków lękowych mogą być indywidualne. Drżenie rąk, ucisk na pęcherz, skurcze kończyn dolnych, bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem się, to tylko niektóre z kolejnych problemów, jakie mogą się pojawić. Nic dziwnego, że ataki lękowe wymagają natychmiastowego leczenia. Bagatelizowanie problemu może mieć groźne następstwa, a stadium objawów może być jeszcze silniejsze. 

Jak leczyć ataki lękowe?

Z reguły ataki lękowe wymagają profesjonalnego leczenia, ponieważ pacjent nie jest w stanie zniwelować ich samodzielnie. Wiążą się one bardzo często z nerwicą albo stanami depresyjnymi. 

Jeśli borykasz się z atakami lękowymi bez względu na ich natężenie, częstotliwość występowania czy negatywne objawy, z jakimi musisz się zmagać, jak najszybciej poszukaj profesjonalnej pomocy. Najlepiej, jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło psychiatra Bemowo i czym prędzej umówisz się na wizytę. 

Pamiętaj, że każda terapia ataków lękowych musi być dobrana indywidualnie. Nierzadko oprócz terapii psychologicznej włączana jest również farmakoterapia. Samo leczenie może być w pełni skuteczne, niestety ataki lękowe lubią wracać, jak wszystkie zaburzenia natury psychologicznej. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here