5 czynników, które pozytywnie wpływają na koncentrację

Czeka Cię ważny egzamin albo masz napięte terminy w pracy? Deadline oddania projektu zbliża się wielkimi krokami? Sprawdź, jak w szybki sposób poprawić koncentrację.

1. Dotleniaj się

Po kilku godzinach spędzonych za biurkiem nie możesz powstrzymać ziewania? Otwórz okno. Siedzenie w niewietrzonym pomieszczeniu może wpływać na gorsze dotlenienie mózgu. Właśnie dlatego co jakiś czas przewietrz pokój, w którym siedzisz, a najlepiej wyjdź na kilkuminutowy spacer. Przechadzka na świeżym powietrzu poprawi ukrwienie całego organizmu, doda Ci energii i polepszy koncentrację.

2. Uzupełniaj magnez, potas i wapń

Te elektrolity są niezwykle ważne dla Twojego mózgu, bo mają wpływ na pracę układu nerwowego. Do obniżenia ich poziomu może dojść w trakcie wytężonego wysiłku umysłowego, po treningach czy w upały. Jak najlepiej je uzupełniać? Np. stosując rozpuszczalne w wodzie elektrolity do picia. Magnez znajduje się też w kakao, nasionach słonecznika czy kaszy gryczanej, potas w suszonych morelach i bananach. Za to najlepszym źródłem wapnia jest nabiał.

3. Nie unikaj węglowodanów złożonych

Wiele nowoczesnych trendów dietetycznych zachęca do ograniczania węglowodanów złożonych w diecie. Jeśli też za nimi podążasz, może to odbić się na Twoim samopoczuciu, w tym na koncentracji. Węglowodany złożone to najlepsze paliwo dla Twojego mózgu. Stopniowo uwalniają energię, dzięki czemu gwarantują Ci skupienie na dłuższy czas. Warto włączyć je do posiłku, który zjadasz przed nauką czy ważnym zadaniem w pracy.

4. Oczyść przestrzeń wokół siebie

Minimalistyczne otoczenie sprzyja koncentracji – to potwierdzone naukowo. Dlatego posprzątaj biurko i pozostaw na nim tylko te rzeczy, które są Ci naprawdę niezbędne. I nie, telefon do nich nie należy. Otocz się za to roślinami. Nawet jedna czy dwie umieszczone na biurku mogą ułatwić Ci koncentrację. Dowiedziono, że bliskość zieleni sprzyja wydajności w trakcie pracy. Czy muzyka także? To zależy. Większości osób w koncentracji pomaga muzyka klasyczna. Z kolei energetyczna czy rockowa może Cię rozpraszać i utrudniać przyswajanie nowych informacji.

5. Rób przerwy

Twój mózg może działać na większych obrotach tylko przez określony czas. Średnio jesteś w stanie skupić się przez około 40 minut, maksymalnie godzinę. Potem efektywność pracy czy nauki spada. Właśnie dlatego co 40 minut zrób sobie dziesięciominutową lub piętnastominutową przerwę. Najlepiej spędzić ją na relaksie, ale jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, poświęć ją na mniej wymagające zadania, na przykład przegląd maili.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73823,wapn
  2. http://www.medonet.pl/zdrowie/diety,weglowodany,artykul,1704454.html
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here