Stosunkowo niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z faktu, że prawidłowy rozwój dziecka w dużej mierze zależy od integracji sensorycznej, czyli zdolności do odczuwania i stosownej reakcji na wszelkiego typu informacje pochodzące zarówno z własnego organizmu, jak i otoczenia. Zaburzenia w tej kwestii wymagają zastosowania terapii SI.

Większość dzieci ma prawidłowy rozwój integracji sensorycznej, ale nawet 1/3 maluchów ma z tym kłopoty, a wtedy trudno o sprawne poruszanie się, ładną mowę i właściwe reakcje na bodźce. Terapia SI okazuje się bardzo dobrym pomysłem i raczej nie powinno być problemu ze znalezieniem ośrodka, w którym tego typu terapia jest prowadzona. Nawet w mniejszych miastach, jak Jelcz-Laskowice, rodzice mogą pomoc swojemu dziecku kierując je na terapię SI do http://synapsa-terapia.pl/.

Kiedy należy przeprowadzić terapię?

Wskazaniami do terapii SI są wszelkie anomalie w zachowaniu dziecka. Może to być zarówno wysoka nadaktywność, jak i duża powolność. Bardzo jasnym sygnałem będzie wyjątkowa nadwrażliwość na ruch przejawiająca się chorobą lokomocyjną, a także unikaniem zabawy na huśtawkach, zjeżdżalniach, karuzelach bądź drabinkach. Na zaburzenia integracji sensorycznej wskazuje również niska sprawność ruchowa. Dziecko nie będzie potrafiło dobrze skoordynować swoich ruchów, więc pojawią się kłopoty przy bieganiu oraz jeździe na rowerze. Rodzice na pewno też zauważą, że maluch ma niezbyt sprawne ręce, więc trudno mu będzie samodzielnie się ubrać, szczególnie przy konieczności zapinania guzików i wiązania sznurówek. Dziecko niechętnie też podejmuje zabawy plastyczne. Ponadto występują częste reakcje agresywne i są problemy z nauką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here