wątrobianka domowa

W dzisiejszych czasach mało kto zdaje sobie sprawę jak cenne dla naszego zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania całego organizmu – w tym wszystkich jego kluczowych organów takich jak serce, wątroba, żołądek czy nerki jest spożywanie tak zwanych ,,podrobów”. Zaliczyć do nich możemy drobiowe żołądki, nerki, serce oraz płuca jednak bezapelacyjnie najpopularniejsza jest wątróbka.

Podroby oraz ich cenne dla zdrowia właściwości

Wątroba polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na anemię znaną także jako niedokrwistość – ze względu na bardzo wysoką zawartość żelaza. Mało tego zawiera ona także bardzo duże ilości łatwo przyswajalnego białka oraz cenne witaminy i minerały, które zapewnią nam zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu – na przykład witaminy z grupy B, cenne aminokwasy, kolagen. Chociaż sama nazwa nie brzmi zbyt smacznie oraz nie zachęca nas do spróbowania wątroby – to jednak wbrew pozorom z nią w roli głównej możemy przygotować bardzo smaczny i zdrowy przysmak jakim jest – wątrobianka domowa – znana głównie jako pasztetowa, czyli wyrób wędliniarski przygotowany na bazie mielonych podrobów. Wątrobianka domowa bardzo często podawana jest z chlebem i cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością od wielu lat.

Prosty oraz sprawdzony przepis na pyszną pasztetową

Wątrobianka domowa to danie które z łatwością będziemy mogli przygotować samodzielnie. Do jej wykonania potrzebne nam będą:

  • wątróbki drobiowe (kilka sztuk),

  • serca oraz ozory wieprzowe (kilka sztuk),

  • jelita,

  • przyprawy : sól, pieprz, majeranek, ziele angielskie, gałka muszkatołowa,

  • dwie cebule,

  • dwa ząbki czosnku,

  • słonina lub smalec.

Wszystkie składniki bardzo drobno siekamy i dusimy pod przykryciem do miękkości. Czosnek możemy posiekać bądź też wycisnąć przez praskę. Następnie na jeden koniec maszynki do mielenia mięsa nakładamy jelito i przeciskamy ugotowaną masę przez maszynkę – tak aby znalazła się we wnętrzu jelita, którego końce związujemy dosyć mocno grubą nicią. Kolejnym etapem w przygotowywaniu dania jakim jest wątrobianka domowa jest jej zaparzenie we wrzątku. W tym celu należy duży garnek napełnić osolonym wrzątkiem i parzyć w nim powstałą wątrobiankę przez około godzinę. Istotnym jest aby jej nie gotować – a jedynie parzyć. W ten sposób przygotowana wątrobianka domowa idealnie nadaje się jako przysmak do smarowania chleba – na przykład na drugie śniadanie. Możemy ją także przygotować w wersji pasteryzowanej i przechowywać w szklanym słoiku – na przykład po drzemie i również podawać jako doskonały dodatek do chleba. Wątrobianka domowa jest także ogólnie dostępna we wszelkiego rodzaju sklepach z artykułami spożywczymi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here