W świecie ciągłej gonitwy, stres to nasz nieodłączny towarzysz. Problemy w pracy, choroby dzieci, nieporozumienia w domu tylko nakręcają spiralę poddenerwowania. To wszystko wpływa w znaczący sposób na funkcjonowanie nie tylko naszej psychiki, ale i całego organizmu. Czy istnieje remedium na stres? Warto szukać go wśród naturalnych i nieinwazyjnych metod.

Jakie są skutki długotrwałego stresu?

Mówiąc w skrócie; stres jest sposobem, w jaki nasz organizm próbuje dostosować się do niesprzyjających warunków otoczenia lub uporać się z jakimiś czynnikami stresogennymi. O ile jest potrzebny w określonych sytuacjach, o tyle jego ciągłe odczuwanie zaburza pracę całego organizmu. Sprowadzając stres do krótkiej definicji, można powiedzieć, że jest to przeciążenie psychologiczne, emocjonalne, a w efekcie również fizyczne.

Odczuwanie długotrwałego stresu może być fatalne w skutkach i prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym nawet choroby nowotworowej. Pierwszymi zauważalnymi konsekwencjami i zarazem sygnałami alarmowymi będą: osłabienie organizmu i podatność na infekcje oraz załamanie nerwowe, a dalej nerwica lub depresja. Również migreny, bóle kręgosłupa, podwyższone ciśnienie to „zasługa” stresu. Dlatego tak ważne jest zwalczanie napięcia emocjonalnego i nie bagatelizowanie pierwszych sygnałów, które informują nas o tym, że nasze ciało nie radzi sobie z natłokiem emocji.

Masaż klasyczny w walce ze stresem.

Idealnym narzędziem, które pomoże nam zniwelować stres, jest zabieg masażu klasycznego. Po pierwsze zabieg taki pomaga nam się odprężyć i rozluźnić. Wspomaga także wydzielanie hormonu szczęścia, czyli serotoniny. A to między innymi od jej poziomu w naszym organizmie zależy równowaga psychiczna i emocjonalna. Dobroczynny dotyk powoduje jednocześnie obniżenie poziomu hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Jeśli zatem czujemy, że nie radzimy sobie z naszymi emocjami, skierujmy swoje kroki do gabinetu fizjoterapeuty. W ofercie praktycznie każdego takiego gabinetu znajdziemy masaż klasyczny. Jest on bowiem jednym z najpopularniejszych zabiegów, jak również stanowi bazę do innych rodzajów masażu, np. relaksacyjnego. Doświadczony masażysta dostosuje technikę masażu do naszych potrzeb. Po zabiegu od razu poczujemy się lepiej, uwolnimy się od napięć i odczujemy przypływ energii.

Dlaczego masaż klasyczny, a nie środki farmakologiczne?

Czasem kusi nas, aby udać się do lekarza po magiczną pigułkę, która natychmiast poprawi nam nastrój i pomoże uporać się z rzeczywistością. Taka droga jawi nam się, jako łatwy i przyjemny sposób pozbycia się wszelkich problemów i stresów. Łatwo jednak wpaść w pułapkę. Należy pamiętać, że każdy specyfik z grupy antydepresantów niesie za sobą szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. Leki starszej generacji prowadzić mogą również do uzależnienia, o czym nie zawsze zostaniemy poinformowani przez lekarza.

Masaż klasyczny natomiast usuwa skutki stresu w sposób zupełnie bezpieczny, nieinwazyjny i naturalny. Nie pozostawia przy tym żadnych efektów ubocznych. Ma zbawienny wpływ nie tylko na psychikę, ale również na cały organizm. Poprawia krążenie, usprawnia układ ruchu, rozluźnia mięśnie, a więc działa w sposób uogólniony na nasze ciało i umysł.

A o tym, że sfery te są nierozłącznie ze sobą powiązane, przekonywał już tysiące lat temu Sokrates, mówiąc: „Nie istnieje taka choroba ciała, która byłaby oddzielona od duszy”.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here