Problem z nietrzymaniem moczu

Problem z nietrzymaniem moczu dotyczy przede wszystkim kobiet. Wylicza się, że boryka się z nim nawet 45% dorosłych pań. Ponieważ jest to dolegliwość niezwykle krępująca i wstydliwa, wciąż wiele chorych nie stara się o profesjonalną pomoc medyczną, a do lekarza wybiera się dopiero wtedy, gdy nietrzymanie moczu uniemożliwia już normalne funkcjonowanie. Jak radzić sobie z kłopotami w zakresie oddawania moczu? Szczegóły poznasz poniżej.

Profesjonalna diagnostyka problemu

Przede wszystkim należy zacząć od wizyty u lekarza. Kobiety powinny udać się do urologa albo ginekologa. Okazuje się, że problem z nietrzymaniem moczu najczęściej pojawia się po ciąży i porodzie, z reguły jest czasowy, ale bagatelizowany może stać się naprawdę poważnym problemem. Winą za problemy z prawidłowym oddawaniem moczu obarcza się osłabienie albo uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni kegla albo mięśni, które okalają cewkę moczową. 

Tylko odpowiednia diagnostyka pozwala wdrożyć skuteczne metody leczenia tej krępującej przypadłości.

Doraźne sposoby na nietrzymanie moczu

Okazuje się, że terapia, dzięki której nietrzymanie moczu przestaje być codziennym problemem, może trwać długi czas. W początkowym stadium zalecane są przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Zdarza się również, że nietrzymanie moczu jest chwilowe, pojawia się w trzecim trymestrze ciąży i trwa cały połóg. W takiej sytuacji kobiety muszą radzić sobie doraźnie, aby móc funkcjonować w pełni komfortowo. 

Przy problemie nietrzymania moczu na pewno nie sprawdzą się tradycyjne wkładki higieniczne ani podpaski, ponieważ tego rodzaju środki higieniczne nie wykazują odpowiedniej chłonności moczu. Znacznie lepiej sprawdzą się majtki chłonne albo pieluchomajtki. 

Majtki chłonne mogą zastąpić standardową bieliznę, natomiast doskonale chłoną mocz, są przewiewne i wygodne. Należy dopasować je do rozmiaru, dobrze jest też uwzględnić jakość zastosowanego materiału. Najlepiej, jeśli nie zawierają lateksu, który może przyczyniać się do wystąpienia odparzeń. 

Pieluchomajtki przydają się raczej pacjentom pooperacyjnym i obłożnie chorym, którzy funkcjonują w pozycji leżącej. Doskonale wchłaniają mocz, niwelują przykry zapach, są oddychające, więc zapobiegają występowaniu odparzeń czy odleżyn. 

Co ważne, bez względu na rodzaj zastosowanych środków, warto również stosować specjalne chusteczki pielęgnacyjne oraz kremy ochronne do części intymnych. 

Sposoby leczenia nietrzymania moczu 

Leczenie problemu z nietrzymaniem moczu musi być dopasowane do pacjenta. Wiele zależy między innymi od intensywności dolegliwości. W początkowym stadium zaleca się regularne ćwiczenia wzmacniające osłabione mięśnie. Popularne ćwiczenia to te na mięśnie Kegla, które można wykonywać bez względu na miejsce przebywania czy aktywność. 

W skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. W tej nowoczesnej odsłonie odbywa się ona przy znieczuleniu miejscowym i polega na wszczepieniu specjalnej taśmy, która podtrzymuje cewkę moczową.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here