Analiza składu masy ciała to zaawansowane badanie stanu organizmu. Dokładna kontrola zawartości różnych składników w organizmie pozwoli dobrać dla pacjenta odpowiednią dietę, dzięki której schudnie w sposób bezpieczny i zdrowy. Analiza składu masy ciała dużo mówi o stanie pacjenta – dzięki niej możemy dowiedzieć się na przykład, czy dana osoba posiada odpowiednią ilość wody w organizmie. Klasyczne ważenie nie jest wystarczająco miarodajne, ponieważ nie daje informacje chociażby o procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Analizatory składu masy ciała SECA

Firma Seca oferuje dwa medyczne sprzęty do badania organizmu:

  1. analizator składu masy ciała SECA 535
  2. oraz analizator składu masy ciała Seca 525.

Pierwszy z nich jest wzbogacony o kilka dodatkowych opcji. To aparat z funkcją spot-check, który umożliwia równoczesną kontrolę parametrów życiowych i analizę impedancji bioelektrycznej. Do parametrów życiowych kontrolowanych przez Secę 535 zaliczyć można: ciśnienie tętnicze, Sp02 (stopień nasycenia krwi tlenem), tętno, temperaturę. Analiza impedancji bioelektrycznej (w skrócie BIA) polega na przepuszczeniu przez organizm impulsów elektrycznych, które badają skład masy ciała. Dzięki temu, że tkanki mięśniowe przewodzą prąd elektryczny, można skontrolować ilość wody w organizmie, masę tkanki tłuszczowej i mięśni.

analizator_seca525

Analizator składu masy ciała SECA 535 znajdzie zastosowanie szczególnie w gabinetach dietetyków. Duża ilość określanych parametrów sprawia, że specjaliście medycznemu łatwiej będzie dobrać dietę odpowiednią dla pacjenta. Aparat uwzględnia wszystkie niezbędne badania, co jest ważne chociażby w przypadku osób z chorobami układu krążenia. Dietetyk przed stworzeniem nowego planu odżywiania powinien uwzględnić stan pacjenta, biorąc pod uwagę nie tylko jego wagę i wymiary, ale też wszelkie parametry, od których zależy życie człowieka, a więc na przykład ciśnienie tętnicze. Analizator składu masy ciała SECA 535 sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie pracują anestezjolodzy, a więc między innymi na oddziałach intensywnej terapii. Dlaczego? Badanie stopnia nasycenia krwi tlenem bywa kluczowe w medycynie ratunkowej. Stosuje się je między innym u osób z zaburzeniami pracy serca. Aparat SECA 535 ma dołączony pulsoksymetr, który sprawdza, w jakim stopniu hemoglobina nasycona jest tlenem. Dodatkowo urządzenie do badania saturacji krwi automatycznie sprawdza też tętno. Czujnik zazwyczaj zakłada się na jeden z palców u dłoni.  Analizator składu masy ciała przyda się również na oddziale kardiologii – urządzenie badani ciśnienie krwi metodą oscylometryczną, czyli przy pomocy materiałowego mankietu, który zakłada się na przedramię, a następnie wpompowuje się w niego powietrze. Sprzęt odnotowuje zmiany ciśnienia, jakie zachodzą w tętnicach, a następnie wyświetla się ja monitorze. Ponadto aparat SECA  535 umożliwia też badanie temperatury dousznie (ale urządzenie posiada też dodatkowe końcówki do badań doodbytniczych, w jamie ustnej i pod pachą).

Analizator składu masy ciała SECA mBCA 525 to mobilny, kompaktowy aparat, dzięki któremu można sprawdzić wszystkie niezbędne parametry potrzebne do przeanalizowania bioimpedancji elektrycznej, a więc  masę tkanki tłuszczowej i mięśni oraz zawartość wody w organizmie. Urządzenie posiada większą pamięć niż opisany wcześniej analizator. SECA 525 pomieści do 100 000 zapisów, a SECA 535 – 70 000. Seca Mbca nie mierzy ciśnienia czy saturacji, ale ma znacznie bardziej rozbudowane funkcje do analizy masy ciała. Przykładowo, ilość wody w organizmie jest analizowana na trzy sposoby: jako ilość całkowitej wody w organizmie, wody pozakomórkowej i wewnątrzkomórkowej. Badanie wody jest istotne nie tylko w przypadku osób, które usiłują schudnąć. Nadmierne gromadzenie się płynu w organizmie może świadczyć między innymi o niewydolności serca, chorobach wątroby, chorobach nerek czy niedoczynności tarczycy.

analizator_seca535

Analizator składu masy ciała SECA 525 to też idealne urządzenie do diagnozowania różnych chorób. Dzięki temu, że urządzenie jest mobilne, bez problemu można przemieszczać się z nim na terenie szpitala czy innego ośrodka medycznego. Warto wiedzieć, że aparat posiada tzw. złoty standard, który opiera się o używanie czterech metod pomiaru, czyli między innymi objętości i miękkiej masy beztłuszczowej. Jak wiadomo, choć masa kilograma tłuszczu i mięśni jest taka sama, to jednak ich objętość znacznie się różni. Tłuszcz zajmuje znacznie więcej miejsca, mięśnie natomiast są bardziej zbite – z tego względu osoba bardzo dobrze zbudowana fizycznie może ważyć dużo. Dlatego właśnie badanie samej wagi nie jest szczególnie miarodajne.

Który analizator składu masy ciała jest lepszy? Tak naprawdę zależy to od oczekiwań specjalistów medycznych wobec sprzętu. Analizator masy ciała SECA 535 lepiej sprawdzi się w oddziałach intensywnej terapii, ponieważ można go użyć do zbadaniu wielu parametrów jednocześnie. Seca 525 może przydać się do diagnozowania otyłości, cukrzycy, niedożywienia.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł „Porównanie analizatorów składu masy ciała SECA” został stworzony dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa Kadzewicza – dystrybutora sprzętu medycznego kredos.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here