Niezwykłe właściwości zwykłej nasturcji

Nasturcja przywędrowała do Europy z Ameryki Południowej w XVI wieku. Przez setki lat podbiła serca Europejczyków i stała się rośliną powszechnie uprawianą w ogrodach. Nie jest rośliną wymagającą, a dodatkowo poza walorami estetycznymi ceniona jest także za właściwości lecznicze.

Nasturcja właściwości

W Polsce najczęściej uprawiana jest nasturcja jadalna. Jest to roślina jednoroczna o pomarańczowych lub żółtych kwiatach i ciemnozielonych liściach. Jadalne są wszystkie części nasturcji.

Nasturcja swoje właściwości zawdzięcza bogatemu i bardzo zróżnicowanemu składowi, dlatego często uznawana jest za naturalny i skuteczny antybiotyk.

Nasturcja zawiera duże ilości witaminy C, beta karoten, kwasy tłuszczowe, flawonoidy, antocyjanidyny, fosfor, siarkę, luteinę. Tak bogaty skład sprawia, że nasturcja właściwości ma bardzo szerokie. Przede wszystkim działa antygrzybicznie, antybakteryjnie oraz antywirusowo. Zawarte w nasturcji antyoksydanty zwalczają wolne rodniki i opóźniają proces starzenia się komórek organizmu.

Nasturcja jadalna – zastosowanie

Dzięki swoim właściwościom nasturcja ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Z kwiatów i liści nasturcji można przygotowywać wywary, napary, soki, nalewki oraz maści. Nasturcja zwiększa odporność organizmu, wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga zwalczać stany zapalne górnych dróg oddechowych. Jest skuteczna także w leczeniu chorób skóry, przede wszystkim trądziku, łuszczycy, liszaju oraz opryszczki.

Wyciągi z nasturcji są doskonałym kosmetykiem do pielęgnacji włosów. Wystarczy spryskać je lub spłukać wywarem z nasturcji, by wzmocnić włosy. Dzięki temu zmniejszy się nie tylko ich wypadanie, ale nabiorą także blasku.

Kąpiele z nasturcją działają relaksująco i mają zbawienny wpływ na skórę. Doskonale ją odżywiają, wygładzają oraz nadają jej jędrności.

Nasturcja jadalna znalazła także szerokie zastosowanie w kuchni. Kwiaty nasturcji, podobnie jak bratków, są wykorzystywane do dekoracji różnych potraw, ale nie tylko. Wraz z liśćmi mogą być dodawane do różnego rodzaju sałatek i surówek. Liście nasturcji w smaku podobne są do smaku rukoli i mogą być dodatkiem do potraw mięsnych i rybnych. To także dobra podstawa do przygotowania pysznego pesto. Zamarynowane pąki kwiatowe w smaku przypominają kapary, więc kto lubi ich smak, może zastąpić je tańszą wersją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here