Witamina D3 nazywana witaminą słońca jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia. Należy zapobiegać jej niedoborom u dzieci, ale także u dorosłych. Brak witaminy D3 w organizmie niewątpliwie jest niebezpieczny. Nadmiar także okazuje się szkodliwy. Czym grozi niedobór oraz nadmiar witaminy słońca?

Jak zapobiegać niedoborom witaminy D3?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że słońce w odpowiednich dawkach jest naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Dwudziestominutowy spacer w słoneczny dzień pozwoli zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D3. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że ciało nie może być posmarowane filtrem przeciwsłonecznym i powinno być odkryte. Poza tym, zapotrzebowanie na witaminę słońca można zaspokajać za pomocą produktów, takich jak: śledzie, makrele, masło, mleko, żółtko jaja. Niedobór witaminy D3 może być spowodowany zarówno niewystarczającą ekspozycją na słońce, jak i złym żywieniem. Natomiast zdarza się, że jest powiązany z problemami z wątrobą lub nerkami.

Jak objawiają się niedobory witaminy D3?

Nieodpowiednia ilość witaminy słońca w organizmie daje o sobie znać w różnorodny sposób. Niedobór jest bardzo niebezpieczny u dzieci. Może się bowiem przyczynić do rozwoju krzywicy oraz osłabienia siły mięśni. U dorosłych natomiast doprowadzić może do rozwoju osteomalacji, czyli rozmiękania kości. Niedobór witaminy słońca ma także wpływ na rozwój otyłości. Poza tym prowadzi do nadciśnienia tętniczego. Przyczynia się też do powstawania chorób autoimmunologicznych, na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów. Poza tym, przyspiesza procesy starzenia. Sygnały, które powinniśmy odczytywać jako możliwość niedoboru witaminy D3 w naszym organizmie, to: bóle kości oraz mięśni, zmniejszone łaknienie, zaburzenia widzenia, pieczenie w jamie ustnej, podatność na choroby zębów.

Co zrobić, kiedy poziom witaminy D3 w naszym organizmie jest niewystarczający?

Należy przede wszystkim udać się na konsultację do lekarza. To on po zapoznaniu się z objawami oraz wynikiem badania laboratoryjnego określi, jaka dawka suplementu z witaminą D3 jest konieczna. Jeśli wynik jest naprawdę niski – na dolnej granicy, możliwe, że konieczne będzie przyjmowanie preparatu w dawce 4000 j.m. Natomiast jeśli wynik jest przy dolnej granicy normy, także warto wprowadzić suplementację witaminy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Czy możliwe jest przedawkowanie witaminy D3?

Przedawkowanie witaminy D3 jest jak najbardziej możliwe. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze nam odpowiednią dawkę witaminy oraz wyznaczy czas jej przyjmowania. Przedawkowanie jest dla organizmu równie niebezpieczne co niedobór. Objawia się utratą apetytu oraz nudnościami. Mogą pojawić się bóle głowy oraz oczu. Poza tym, możliwe jest zwiększone uczucie pragnienia. Zdarza się także, że przedawkowanie witaminy D3 wiąże się z nadmiernym poceniem oraz biegunkami i wymiotami. Powoduje również świąd skóry. Poza tym, towarzyszy mu wzmożone oddawanie moczu oraz ogólne osłabienie.

http://urodaporady.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBrak witaminy D
Następny artykułWitaminy dla mężczyzn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here