Trudno w jednym zdaniu wymienić wszystkie funkcje witaminy E. Znana jest z dobroczynnego działania na układ rozrodczy kobiet i mężczyzn – nie bez powodu nazywana jest „witaminą płodności”. Jej niedobory są groźne zwłaszcza dla kobiet starających się o dziecko, gdyż witamina E odpowiada za rozwój płodu i prawidłowy przebieg ciąży. Odgrywa także istotną rolę w prewencji schorzeń układu krążenia, gdyż zmniejsza ryzyko zakrzepów i opóźnia proces rozpadu krwinek czerwonych. Witamina E bierze również udział w przesyłaniu impulsów nerwowych, a także utrzymuje wzrok w dobrej kondycji. Jednak witamina E znana jest przede wszystkim z silnego działania antyoksydacyjnego. Neutralizuje wolne rodniki, a w rezultacie przedłuża młodość i chroni komórki przed uszkodzeniem.

Ile witaminy E potrzebuje nasz organizm?

Niedobór witaminy E dotyczy głównie osób, u których występują zaburzenia wchłaniania (zwłaszcza tłuszczów), a także chorych na mukowiscydozę i celiakię. Najwięcej witaminy E potrzebują seniorzy – nawet do 50 mg na dobę. Standardowe dzienne zapotrzebowanie u kobiet wynosi 8 mg, u mężczyzn – 10 mg, natomiast u dzieci – 6 mg. Po czym rozpoznać niedobór witaminy E? Hipowitaminoza w tym przypadku może powodować m.in. anemię u dzieci, wyczerpanie, suchość i szorstkość skóry, przedwczesne zmarszczki, spadek odporności, uszkodzenia mięśni, problemy z zębami. Bardzo trudno natomiast doprowadzić do hiperwitaminozy, gdyż o przedawkowaniu witaminy E mówimy dopiero przy regularnej podaży powyżej 1000 mg na dobę.

Jakie produkty zawierają witaminę E?

pexels-photo-85528Naturalna witamina E występuje przede wszystkim w roślinach oleistych, stąd znajdziemy ją w oleju rzepakowym, słonecznikowym, rydzowym, kukurydzianym i z pestek winogron. Dobrym źródłem witaminy E są również orzechy laskowe, pestki dyni, nasiona słonecznika i migdały, a także ziarna zbóż. Poza produktami pochodzenia roślinnego, „witaminy płodności” należy szukać w tłustych rybach morskich tj. łososiu, rybach i makreli. Żywność zawierająca tłuszcze nie tylko dostarcza witaminę E, ale także umożliwia jej wchłanianie przez żółć.

Suplementacja witaminy E – naturalna vs suplementy

Wybór odpowiedniego suplementu witaminy E nie jest oczywisty. Witaminą E nazwano grupę tokoferoli i tokotrienoli oznaczonych greckimi literami alfabetu: alfa, beta, delta, gamma etc. Co znamienne, nazwę zaczerpnięto z języka greckiego, gdzie „tokoferol” znaczy „urodzić”. W każdym razie, wiele powszechnie dostępnych preparatów zawiera tylko jeden związek: alfa-tokoferol. Tymczasem organizm potrzebuje również innych postaci witaminy E, zwłaszcza występującego w naturalnym pożywieniu gamma-tokoferolu. Jeśli będziemy przyjmować preparaty z samym alfa-tokoferolem, może on zdominować inne formy witaminy E i tym samym doprowadzić do zachwiania równowagi pomiędzy nimi. Dlatego czytajmy etykiety i zwróćmy uwagę na skład preparatu. Tak zwana naturalna witamina E powinna zawierać różne formy tokoferoli i tokotrienoli, które wykazują większą aktywność w organizmie niż sam alfa-tokoferol.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here