Migrena jest chorobą najprawdopodobniej o podłożu genetycznym. Charakteryzuje ją napadowy ból głowy i objawy jemu towarzyszące. Jest to bardzo popularna neurologiczna dolegliwość, z którą męczy się bardzo wiele osób w różnym wieku.

Przyczyny

Przyczyny występowania migreny nie są do końca znane. Wielu lekarzy podejrzewa, że jest ona przekazywana genetycznie. Dzieje się tak, ponieważ u wielu osób, które zmagają się z tą dolegliwością, występowała ona również bardzo często u członków rodziny. Rozpoznawalne są jednak czynniki psychologiczne, które uaktywniają napady. Są nimi stres, zaburzenia snu, depresja, czy zaburzenia lękowe. Oprócz tego uciążliwe migreny występują znacznie częściej u osób, które nadużywają alkoholu, czy różnych substancji psychoaktywnych. Na występowanie migreny może również wpłynąć nieodpowiednia dieta, czy utrzymywanie ciała w jednej, określonej pozycji zbyt długo.

Objawy

Podstawowym i najbardziej rozpoznawalnym objawem migreny jest uciążliwy ból głowy. Różni się on od tego zwyczajnego tym, że z czasem się nasila i leki przeciwbólowe praktycznie nie pomagają. Ponadto uciążliwej migrenie towarzyszy jeszcze szereg objawów dodatkowych. Mogą pojawić się wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość w stosunku do określonych zapachów, dźwięków, łzawienie oczu i ogólne złe samopoczucie. Migrena może się utrzymywać kilka godzin, albo nawet kilka dni. Jeżeli jednak ból nie ustępuje po trzech dobach, to konieczna jest interwencja lekarza.

Leczenie

Uciążliwe migreny leczy się przede wszystkim objawowo. W momencie, kiedy ból zaczyna atakować, to konieczne jest szybkie zażycie odpowiednich, przepisanych przez lekarza środków. Bardzo szybka reakcja jest w tym przypadku istotna. Leki niestety ale nie działają od razu. Jeżeli z kolei ból się zdąży nasilić przed ich działaniem, to niestety ale mogą nie pomóc znacznie. Oprócz leczenia farmakologicznego, bardzo ważne jest również leczenie profilaktyczne. U każdego pacjenta napady występują w innych okolicznościach. Dlatego też, każdy chory powinien prowadzić specjalny dziennik, w którym będzie zapisywał, co wywołało migrenę w tym jednym konkretnym przypadku. Jeżeli potem spojrzy się w taki dziennik, to można zauważyć, jakie dźwięki, czy sytuacja najczęściej były poprzedzającymi atak i je wyeliminować z życia.

Czasami również przy bardzo silnych migrenach zaleca się psychoterapię. Nie można ominąć faktu, że bóle głowy często również występują w momencie nasilenia emocjonalnego. Stąd też, jeżeli ktoś ma predyspozycje do migreny, a przy tym nie radzi sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak złość, smutek, rozdrażnienie, to mogą one dodatkowo wpływać na występowanie bólów. Oczywiście psychoterapia jest zalecana po dokładnej diagnozie odpowiedniego lekarza. Nie każda osoba, która ma problemy emocjonalne cierpi na migreny. Ponadto cierpią również osoby, które psychiczne czują się bardzo dobrze. Stąd też bardzo ważne jest przede wszystkim zdiagnozowanie przyczyn występowania napadów, aby można było takie czynniki wyeliminować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here