Przeziębienie to stan osłabienia organizmu. Towarzyszą mu: katar, kaszel, gorączka. Może się pojawić także ból głowy oraz bóle mięśni. To wszystko znacząco wpływa na działanie w ciągu dnia. Stajemy się mniej produktywni i chcemy zdecydowanie szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Co zrobić, jeśli brakuje nam czasu na wizytę u lekarza? Jakie leki na przeziębienie bez recepty wybrać? Które substancje są naprawdę skuteczne?

Leki w postaci proszku do sporządzania roztworów

To bardzo popularne leki. Łagodzą objawy przeziębienia i grypy. Najczęściej są to preparaty wieloskładnikowe. Oznacza to, że działają na większość objawów, które towarzyszą infekcji, jaką jest przeziębienie. Walczą nie tylko z kaszlem i katarem, ale także gorączką, bólem głowy, gardła, mięśni. Ich głównymi składnikami mogą być:
– paracetamol – służy do obniżenia gorączki
– kwas acetylosalicylowy – ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne
– pseudoefedryna, fenylefryna – zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa, pomagają zwalczyć katar
– dekstrometorfan – przynosi ulgę w przypadku kaszlu suchego; hamuje odruch kaszlu
– witamina C – w czasie przeziębienia jest na nią zwiększone zapotrzebowanie, dlatego często pojawia się w lekach tego typu
– feniramina – ma działanie uspokajające, ułatwia zasypianie

Leki wieloskładnikowe należy stosować ostrożnie. W przypadku mokrego kaszlu źle zadziała preparat zawierający w swoim składzie dekstrometorfan, który hamuje odruch kaszlu. Warto zwrócić uwagę na przyjmowaną dziennie dawkę paracetomalu. Pod żadnym pozorem nie wolno jej przekraczać. Jeśli jedynym objawem przeziębienia jest gorączka, warto zdecydować się na tabletkę ze składnikiem obniżającym temperaturę.

Preparaty na katar – jakie wybrać?

Zapchany nos zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli to główny objaw przeziębienia warto zdecydować się na preparat, który wspomoże usuwanie wydzieliny i oddychanie. Dobrze sprawdzi się produkt mający w swoim składzie ksylometazolinę. To substancja, która zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza wysięk oraz obrzęk błony śluzowej nosa. Ułatwia oddychanie. W przypadku kataru zastosowanie znajdą także preparaty, w których składzie jest rozcieńczona woda morska. Ten naturalny składnik oczyszcza zatkany nos.

Jaki lek bez recepty wybrać na kaszel?

Wszystko zależne jest od rodzaju kaszlu. Na kaszel suchy pomaga dekstrometorfan. Substancja ta zwalcza odruch kaszlu. Można dzięki niej uniknąć podrażnienia gardła. Natomiast w przypadku mokrego kaszlu sprawdzi się preparat, który w składzie ma ambroksol. To substancja, która pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny. Ułatwia jej odkrztuszanie.

Na rynku dostępnych jest wiele leków bez recepty. Należy jednak stosować je rozważnie i zgodnie z tym, co napisane zostało przez producenta na ulotce. Do leczenia takimi preparatami warto dołączyć domowe sposoby, takie jak syrop z cebuli i herbata z miodem. Należy pamiętać, że jeśli przeziębienie utrzymuje się długo i leki bez recepty nie pomagają, konieczna jest wizyta u lekarza.

http://www.czasnaterapie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here