Grypa to bardzo częsta infekcja. Zwykle pojawia się jesienią i wiosną, ale nie tylko. Narażeni są na nią dorośli przebywający w dużych skupiskach ludzi. W dzisiejszych czasach zdarza się, że jesteśmy na tyle zapracowani, że brakuje nam czasu na wizytę u lekarza. Wtedy z pomocą mogą przyjść leki na grypę bez recepty. Czy są to faktycznie działające preparaty? Czy możliwe jest samodzielne wyleczenie się z infekcji? Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu leków?

Leki wieloskładnikowe – jakie są ich zalety, a jakie wady?

Leki wieloskładnikowe to popularne rozwiązanie na grypę. Producenci tworzą je w postaci tabletek, ale także proszku do sporządzenia roztworu. W preparatach tego typu zawarte jest kilka substancji, które mają za zadanie walczyć zarówno z gorączką, jak i kaszlem oraz katarem. Jest to niewątpliwa zaleta takich leków, które działają kompleksowo i mogą pomóc w uniknięciu wizyty u lekarza. Zastosowanie w jednym leku preparatów działających na wszystkie objawy grypy (także na bóle mięśni, gardła, głowy) sprawia, że nie musimy wybierać dodatkowych produktów leczniczych, a wszystko, czego potrzebujemy mieści się w jednej tabletce. Taka kompleksowość może być zarówno wadą, jak i zaletą. Nie należy bowiem przyjmować preparatów, które zawierają substancje potrzebne do leczenia objawów, których nie odczuwamy. Oznacza to, że należy zrezygnować z przyjmowania leku, który ma w swoim składzie substancję zapobiegającą katarowi, jeśli kataru nie mamy. Jeśli w czasie grypy zmagamy się głównie z jednym objawem, warto wybrać lek, który działa właśnie na niego. W preparatach wieloskładnikowych najczęściej znajdziemy: paracetamol, witaminę C, pseudoefedrynę, kofeinę, dekstrometorfan.

Co zastosować, jeśli grypie towarzyszy mokry kaszel?

Mokry kaszel jest bardzo uciążliwy. Problemy z jego wykrztuszeniem są znane każdemu. Jeśli dopadła nas grypa, której towarzyszy mokry kaszel, warto zdecydować się na produkt zawierający substancję czynną – ambroksol. Działa ona wykrztuśnie. Poza tym, rozrzedza wydzielinę i łagodzi kaszel.

Leki na katar

Co wybrać, jeśli grypie towarzyszy uporczywy katar? Zapchany nos uniemożliwia oddychanie. Może także wpływać na problemy z zaśnięciem. Warto wybrać preparaty, które ułatwią wydobywanie wydzieliny. Mogą być to leki zawierające w swoim składzie ksylometazolinę, która usprawnia drenaż zatok i ułatwia oddychanie. Zdecydować się można także na naturalne preparaty na bazie wody morskiej, która rozrzedza gęstą wydzielinę i nawilża wysuszoną śluzówkę nosa.

Leczenie preparatami bez recepty warto także uzupełnić przyjmowaniem witaminy C. W stanach infekcji zapotrzebowanie na nią wzrasta. Jeśli decydujemy się na samodzielne leczenie lekami dostępnymi bez recepty, to powinniśmy dokładnie zapoznać się z ulotkami, na których znajdziemy ważne informacje, na przykład przeciwwskazania do przyjmowania danego leku. Jeśli samodzielne leczenie grypy nie przynosi skutków, konieczna jest wizyta u specjalisty, który dobierze idealny dla nas sposób terapii.

http://www.zdrowienatopie.pl/

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here