Jak poradzić sobie z problemami z odżywianiem?

Zaburzenia odżywiania są poważnym problemem dotykającym nie tylko kobiet. W jaki sposób diagnozuje się problemy tego rodzaju i jak można sobie z nimi poradzić?

Pod pojęciem zaburzeń odżywiania znajduje się szerokie spektrum różnych schorzeń, które łączy pobieranie pokarmu. Na ogół mają one podłoże psychiczne i związane są z niskim poczuciem własnej wartości, chociaż przyczyn należy poszukiwać indywidualnie dla każdej osoby chorującej, ponieważ wpływa na nie szereg czynników osobowościowych, biologicznych, społecznych, kulturowych.

Zaburzenia odżywiania to m.in. :

  • anoreksja
  • bulimia
  • nadmierne objadanie się
  • niedożywienie
  • ortoreksja
  • obsesja na punkcie wagi

Wśród najczęściej diagnozowanych zaburzeń odżywiania wyróżnia się anoreksję oraz bulimię, które w większości przypadków dotykają kobiet w młodym wieku.

Anoreksja

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny jest chorobą dotykającą młodych kobiet, która polega na znacznym ograniczeniu spożywanych pokarmów w celu jak największej utraty masy ciała.

Pacjent może dodatkowo wykonywać wyczerpujące ćwiczenia, stosować środki hamujące łaknienie, środki przeczyszczające. Anoreksji towarzyszy przy tym przeświadczenie pacjenta o tym, że jest on stale zbyt gruby.

Bulimia

Bulimia, która określana jest mianem żarłoczności psychicznej, jest schorzeniem, które skupia się na spożywaniu dużych ilości pokarmów, a następnie na forsowaniu wymiotów, aby zapobiegać wzrostowi masy ciała.

Pacjentowi chorującemu na bulimię towarzyszy wtedy także chorobliwy lęk przed otyłością i zaburzone postrzeganie własnego ciała.

Jak leczy się problemy z odżywianiem?

Samodzielne leczenie zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja czy bulimia jest trudne i nie zawsze jest możliwe. Właśnie dlatego zaleca się konsultacje ze specjalistami, na przykład z Centrum Dobrej Terapii w Krakowie.

Leczenie odbywa się przede wszystkim przez psychoterapię, której celem jest zmiana zachowań pacjenta. Psychoterapii może towarzyszyć również psychoedukacja oraz farmakoterapia, jeśli jest to konieczne. Leczenie w skrajnych przypadkach prowadzone jest także szpitalnie.

Do skorzystania ze swojej oferty zaprasza Centrum Dobrej Terapii – ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej z Krakowa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here