Słowo testosteron często pełni funkcję synonimu przymiotnika „męski”. I nic w tym dziwnego, gdyż hormon ten odpowiada za rozwój męskich cech płciowych (fizycznych i behawioralnych) już od 9. tygodnia życia płodowego. Wytwarzany jest głównie w jądrach, niewielkie ilości powstają również w nadnerczy (u obu płci) oraz jajnikach. Jako najważniejszy hormon płciowy typu androgenowego, spełnia ogromną rolę w męskim organizmie. Jego niedobór może poważnie zachwiać zdrowiem i samopoczuciem mężczyzny, dlatego wielu panów – nawet bez porozumienia z lekarzem – przyjmuje suplementy testosteronu.

Gdy testosteronu jest za mało – skutki niedoboru hormonu męskości

pexels-photo-116079Poziom testosteronu mieści się w normie, jeśli jądra produkują od 2,2 do 9,8 nanograma na mililitr krwi (ok. 4-7 mg na dobę). Na stężenie tego hormonu ma wpływ pora dnia, styl życia, a nawet stan emocjonalny. Po przekroczeniu 30. roku życia jądra produkują coraz mniej testosteronu, a spadek jest uzależniony m.in. od stanu zdrowia i odżywiania. Niski poziom testosteronu często towarzyszy chorobom jąder, miażdżycy tętnic i cukrzycy. Ponadto na niedobory narażeni są mężczyźni, którzy nie stronią od alkoholu i papierosów. Życie w ciągłym stresie również nie sprzyja utrzymaniu hormonów na wysokim poziomie. W obliczu niedoboru mężczyźni reagują różnie, jednak organizm wysyła wyraźne sygnały, np.:

  • spada zainteresowanie seksem,
  • pogarsza się samopoczucie – mężczyzna traci pewność siebie, staje się apatyczny i brakuje mu chęci do działania,
  • mężczyzna stale czuje się zmęczony, mimo że jego aktywność nie uległa zmianie,
  • sylwetka zaczyna przypominać kobiecą – zaokrąglone biodra i brzuch, powiększone piersi,
  • coraz częściej dochodzi do zaburzeń erekcji, a w konsekwencji do impotencji.

Wyżej wymienione dolegliwości mogą skłonić mężczyznę do uzupełnienia poziomu testosteronu za pomocą suplementów. Jednak po testosteron w kapsułkach sięgają również panowie, którym nic nie dolega. Hormon ten wykazuje bowiem działanie anaboliczne, tzn. stymuluje syntezę białek i zwiększa przyrost mięśni. Z tej właściwości korzystają kulturyści oraz mężczyźni regularnie uczęszczający na siłownię, którzy chcą wzmocnić efekt treningów.

Jakie suplementy testosteronu są dostępne na rynku?

W razie znacznego i długo utrzymującego się niedoboru, lekarz może zastosować terapię farmakologiczną. Hormon jest wówczas podawany w postaci zastrzyków lub żelu z heptanianem, propionianem i cypionianem. Jednak zanim mężczyzna trafi do specjalisty, zwykle sięga po testosteron – suplement diety, dostępny bez recepty. Takie preparaty zawierają zwykle jeden lub kilka składników, np.: ekstrakt z buzdyganka ziemnego, kozieradkę pospolitą, ZMA (cynk i magnez), acetyl L-karnityny, saw palmetto oraz wyciąg z pokrzywy zwyczajnej. Składniki aktywne obecne w suplementach podnoszą poziom testosteronu i obniżają stężenie estrogenu, a dodatkowo mają zapobiegać przerostowi prostaty i stymulować produkcję białek. Dla wielu mężczyzn jednak najważniejsze są widoczne efekty i dobrze odczuwalne efekty – większa siła i wysokie libido.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here