Pobudzają metabolizm, niwelują zmęczenie po treningu i ułatwiają budowanie mięśni. Suplementy dla sportowców to składniki uzupełniające dietę osób aktywnych fizycznie. Dostarczają organizmowi substancji, które mają pozytywny wpływ na tkankę mięśniową, sylwetkę, a nawet samopoczucie. Niestety, wiele osób wrzuca je do jednego worka ze sterydami i prohormonami, czyli owianym złą sławą dopingiem. Co zawierają suplementy dla sportowców i czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Co zawierają odżywki na budowanie mięśni?

pexels-photo-235922Odżywki białkowe zawierają od 60 do 90% protein w suchej masie, resztę stanowią węglowodany. Kulturyści najczęściej sięgają po białko serwatkowe (koncentraty, izolaty, hydroizolaty) oraz białko pochodzące z mleka (kazeina miceralna). Na rynku są dostępne również suplementy dla sportowców z białkiem wołowym, jajecznym i sojowym. Aby przyspieszyć i wzmocnić efekty regularnego treningu, stosuje się równie aminokwasy pod postacią odżywek BCAA (zawierają aminokwasy rozgałęzione: walinę, leucynę i izoleucynę) oraz glutaminy. Najsilniejszą dozwoloną odżywką dostarczającą energię do mięśni jest kreatyna, czyli związek naturalnie występujący w mięśniach szkieletowych.

Czy zatem odżywki z białek i aminokwasów mogą zaszkodzić? Tak, o ile będą przyjmowane w niewłaściwy sposób. Nadużywanie protein sprzyja tyciu, problemom żołądkowym i bólom mięśni. Jeśli nie dostarczymy organizmowi zalecanej porcji płynów, możemy łatwo doprowadzić do odwodnienia. Przyjmowanie jednorazowo zbyt dużych dawek kreatyny może skutkować nawet uszkodzeniem nerek.

Suplementy dla sportowców na redukcję tkanki tłuszczowej

W skład najsilniej działających suplementów przyspieszających spalanie tłuszczu wchodzą substancje o działaniu termogennym m.in. kapsaicyna (z papryczek chilli), piperyna (z pieprzu), kofeina (czyli kawa), ketony z malin, żurawiny i owoców leśnych, a także johimbina pozyskiwana z drzewa o tej samej nazwie.

To wprawdzie naturalne substancje, wyodrębnione z płodów ziemi, ale czy są bezpieczne? Tak, o ile będziemy przestrzegać zaleceń producenta i stosować je w rozsądnych ilościach. Suplementy z kofeiną spożywane w nadmiarze mogą doprowadzić do wzrostu ciśnienia i wystąpienia typowych objawów silnego pobudzenia tj. palpitacji serca, rozdrażnienia, uczucia  lęku, drżenie rąk czy zawrotów głowy. Trzeba uważać także na preparaty z kapsaicyną, której nadmiar może doprowadzić do problemów z oddychaniem, konwulsji, a nawet uszkodzenia wątroby. Kontrowersyjne są także suplementy zawierające johimbinę – w sieci pojawiło się sporo doniesień o silnym działaniu niepożądanym, tj. drgawkach, bezsenności, kołataniu serca, skokach ciśnienia i wysypce.

Zanim sięgniemy po suplementy dla sportowców, bacznie zbadajmy składniki preparatów i sprawdźmy ewentualne skutki uboczne. Nigdy nie stosujmy środków o nieznanym składzie, wyprodukowanych przez anonimową markę. Przestrzegajmy również dawkowania wskazanego na ulotce, gdyż nawet naturalne substancje mogą nam zaszkodzić, jeśli będą stosowane w nadmiarze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here