Ćwiczenia na pamięć

Dobra pamięć to jedna z tych supermocy, które można… wyćwiczyć. W jaki sposób? Jeśli chcesz sprawniej zapamiętywać informacje dotyczące codziennych spraw – np. listę zakupów czy rozkład autobusu z Twojego przystanku – warto zadbać o regularny trening mózgu. Istnieje szereg różnych ciekawych i przyjemnych aktywności, które poprawiają pamięć – sprawdź, które z nich warto przetestować!

Szarady, krzyżówki i łamigłówki

Krzyżówki i inne szarady to idealne ćwiczenia na pamięć. Zmuszają one bowiem nasz mózg do wyszukiwania nieużywanych od dawna informacji, a ponadto wymagają często nieszablonowego podejścia do zadania, bawiąc się słowami i ich znaczeniami. Wszystko to sprawia, że szare komórki pracują na pełnych obrotach i lepiej się ze sobą komunikują.

Nie wiesz, od czego zacząć? Po prostu przejdź się do kiosku czy saloniku prasowego i poproś o zestaw krzyżówek, sudoku lub innych zadań szaradziarskich. Jeśli nie chcesz wychodzić z domu, mnóstwo łamigłówek tego typu – do wydrukowania lub w formie interaktywnych aplikacji – znajdziesz także w Internecie. Nie musisz od razu rozwiązywać wszystkich zadań: spróbuj wygospodarować na taki trening mózgu choćby kilka minut dziennie. Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim regularność i systematyczność.

Puzzle oraz gry planszowe i karciane

Niezależnie od tego, czy trenujemy mięśnie, czy mózg, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, by wybierać aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Zmuszanie się do czynności, których nie lubimy, często wiąże się bowiem ze stresem i może skutecznie zniechęcić nas do dalszych wysiłków. Ćwiczenia na pamięć wcale nie muszą być żmudne i karkołomne, wręcz przeciwnie – wiele z nich ma charakter rozrywkowy i odprężający.

Doskonały przykład stanowi chociażby układanie puzzli, które wymaga od nas skupienia i sporego wysiłku umysłowego, jednocześnie stanowiąc świetną formę relaksu i „wyłączenia się” ze świata zewnętrznego. Osoby, które do tej pory nie główkowały nad takim typem zadania, powinny zacząć od prostych zestawów z mniejszą liczbą elementów (np. 500) i stopniowo zwiększać stopień trudności. W przeciwnym razie istnieje spore ryzyko szybkiego zniechęcenia się do puzzli – a szkoda by było!

Opcją zdecydowanie bardziej towarzyską są różnego rodzaju gry planszowe oraz karciane – zarówno te bardziej skomplikowane, jak i proste, ale wymagające sprawnej orientacji w sytuacji. Takie gry towarzyskie angażują różne sprawności i umiejętności umysłowe, stanowiąc kompleksowy, a przy tym niezwykle przyjemny i satysfakcjonujący trening mózgu. Warto wypróbować takie tytuły, jak np.:

  • Niezłe ziółka – prosta i szybka gra karciana, w której Twoim zadaniem jest sprytne posadzenie jak największej ilości ziół w swoim ogrodzie;
  • 5 sekund – emocjonująca gra wymagająca szybkiej reakcji, w której przez 5 sekund musisz udzielić 3 różnych odpowiedzi z rozmaitych kategorii;
  • Dixit – oparta na zestawie pięknych, baśniowych kart gra, w której pracuje wyobraźnia i… empatia.

Miłych treningów!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here