Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa może zostać zdiagnozowana na każdym etapie ciąży, lecz najczęściej wykrywa się ją pomiędzy 24., a 28. tygodniem. Wtedy też należy przeprowadzić badanie, zwane krzywą cukrową, które pozwala stwierdzić, czy stężenie glukozy w krwi ciężarnej mieści się w normach. Jeśli nie, zmuszona jest ona stosować odpowiednią dietę, czasem również przyjmować insulinę. Jakie są przyczyny i objawy cukrzycy ciążowej?

Przyczyny cukrzycy ciążowej

Główną przyczyną powstawania cukrzycy ciążowej są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Sprzyja jej wzrost stężenia:

  • estrogenów,
  • progesteronu,
  • prolaktyny,
  • laktogenu łożyskowego,

które są antagonistami insuliny. W praktyce oznacza to, że zaburzają one prawidłowe jej działanie w tkankach. Cukrzyca ciążowa może pojawić się niezależnie od tego, czy kobieta kiedykolwiek borykała się z wahaniami cukru we krwi. Lekarze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, kogo może dotknąć cukrzyca ciążowa, a które kobiety pozostają bezpieczne, jednak wyszczególniono pewną grupę zwiększonego ryzyka. Należą do niej kobiety, które:

  • są w ciąży bliźniaczej,
  • mają więcej, niż 35 lat,
  • mają nadwagę,
  • cierpią na nadciśnienie tętnicze,
  • przebyły cukrzycę w poprzedniej ciąży,
  • urodziły dziecko o masie powyżej 4 kg.

Jak objawia się cukrzyca ciążowa?

O ile przyczyny cukrzycy ciążowej są dosyć dobrze znane, o tyle jej objawy nie są już charakterystyczne. Bywa, że cukrzyca długo nie daje o sobie znać i jest wykrywana dopiero w czasie badań profilaktycznych, obejmujących wykonanie krzywej cukrowej. Niektóre kobiety, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową, uskarżają się na:

  • nadmierne pragnienie,
  • senność,
  • ciągłe uczucie zmęczenia,
  • brak uczucia sytości nawet po obfitym posiłku,
  • nagły wzrost wagi ciężarnej lub dziecka, nieproporcjonalny do wieku ciąży.

Jak widać, objawy cukrzycy ciążowej, poza ostatnim, są dosyć niespecyficzne. Na nadmierną senność czy pragnienie uskarża się wiele kobiet oczekujących dziecka, choć nie mają one cukrzycy. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badań profilaktycznych – pierwsze z nich, mające na celu oznaczenie stężenia glukozy we krwi na czczo wykonuje się do 10. tygodnia ciąży. Jeśli wynik jest w normie, lekarz kieruje pacjentkę na ponowne badania w okolicach 24. tygodnia ciąży. Tymczasem w przypadku, gdy wynik odbiega od normy, ciężarna kierowana jest na test krzywej cukrowej, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy cierpi ona na cukrzycę. Więcej informacji na temat cukrzycy ciążowej znaleźć można na stronie https://diabetyk24.pl/blog-section/Cukrzyca-ciazowa-objawy-przyczyny-i-diagnostyka.

Jak postępować w przypadku zdiagnozowania cukrzycy ciążowej?

Ciężarna, u której zostanie wykryta cukrzyca, powinna jak najszybciej udać się do lekarza diabetologa. Kobiet w ciąży nie obowiązują długie kolejki – powinny one być przyjęte w ciągu 2 tygodni od momentu zgłoszenia. Nie należy podejmować żadnych działań na własną rękę, bowiem mogą one okazać się szkodliwe zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Cukrzyca ciążowa może być bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu, lecz przy prawidłowym postępowaniu istnieją duże szasnę na urodzenie zdrowego dziecka naturalnym sposobem. Dobrym źródłem wiedzy o cukrzycy, także ciążowej, jest witryna https://diabetyk24.pl/. Warto mieć świadomość, że cukrzyca ciążowa może pojawić się u kobiet spoza grupy ryzyka, jednak najczęściej choroba ustaje po wydaniu dziecka na świat. Pomimo tego należy kontrolować poziom cukru we krwi, gdyż kobiety, cierpiące na cukrzycę ciążową, są bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę typu II w przyszłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here