Nawet jeżeli nie słyszałeś jeszcze o kwasie alfa linolenowym, na pewno nie raz obiło Ci się o uszy pojęcie omega-3. To ostatnie to nazwa grupy wielonienasyconych tłuszczów, do których należy również kwas alfa linolenowy. Cała grupa jest niezwykle ważna dla funkcjonowania organizmu – wpływa na zdrowie praktycznie wszystkich układów. Co więcej, kwasami omega 3 warto się zainteresować, gdyż są to tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), a więc takie, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, bo nasze organizmy nie są w stanie wytwarzać ich samodzielnie ani syntetyzować z innych składników. Ponadto z kwasu linolenowego organizm wytwarza kwasy EPA oraz DHA, również kluczowe dla zdrowia i samopoczucia każdego człowieka.

Na co wpływa kwas alfa linolenowy?

butternut-squash-fresh-vegetable-soup-vegetable-53458Jedną z najważniejszych zalet kwasu alfa linolenowego jest to, że chroni on organizm przed wolnymi rodnikami. To oznacza, że zmniejsza szansę na rozwój wielu typów nowotworów, a także chroni organizm przed miażdżycą, stanami zapalnymi, schorzeniami neurologicznymi i oddechowymi. A to tylko początek cennych właściwości kwasu alfa linolenowego.

Związek ten zwiększa wydajność mięśni, co oznacza, że powinny po niego sięgać osoby, które chcą uzyskać lepsze efekty podczas ćwiczeń na siłowni. Sportowcy docenią również fakt, że kwas alfa linolenowy zmniejsza ryzyko rozwoju chorób stawów, które mogłyby znacznie zredukować sprawność ruchową i uniemożliwić trening. Niektóre badania sugerują także, że kwas alfa linolenowy pozwala na regulowanie poziomu cukru we krwi.

Jeśli natomiast od siłowni bliższy jest Ci wysiłek umysłowy, kwas alfa linolenowy również będzie Twoim sprzymierzeńcem. Jeżeli w Twoim menu znajdzie się odpowiednio duża dawka tego zdrowego związku, zauważysz poprawioną koncentrację. Zwiększa się także odporność na stres, co może mieć duże znaczenie w pracy umysłowej.

Kwas alfa linolenowy – źródła

Duże niedobory kwasu alfa linolenowego nie zdarzają się często, ale warto się upewnić, że w Twoim organizmie jest go pod dostatkiem. Dziennie powinieneś spożywać 1-2 gramy kwasu linolenowego. Na szczęście możesz dość łatwo uzupełnić dietę o produkty, które zawierają ten związek. Aby kwasu tego i innych związków z grupy omega-3 na pewno Ci nie zabrakło, sięgaj po zdrowe oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy oraz lniany. Pamiętaj jednak, że korzystne dla zdrowia są wyłącznie nierafinowane oleje roślinne tłoczone na zimno. Zwykły olej rzepakowy do smażenia, który znajdziesz w każdym markecie nie ma nic wspólnego ze zdrową dietą. Nierafinowane oleje zawierają kwas alfa linolenowy w dużych ilościach, gdyż nie jest on uszkadzany w procesie tłoczenie i obróbki chemicznej. Zdrowe oleje nie są podgrzewane do wysokich temperatur i nie poddaje się ich agresywnej chemii. Są po prostu wytłaczane na prasie, często w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni.

Ponadto, aby spożywać kwas alfa linolenowy w odpowiednich ilościach, warto także włączyć do jadłospisu orzechy włoskie i laskowe, pestki dyni, soję i zielone warzywa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here