Witamina D jest niezwykle ważna dla ludzkiego organizmu. Odpowiada za szereg funkcji. Ma wpływ na zdrowie. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. W kontrolnych badaniach często pomijamy witaminę D. Natomiast jej zbadanie może wyjaśnić nam przyczynę złego samopoczucia.

Na co wpływa witamina D? Skąd biorą się jej niedobory?

Odpowiedni poziom witaminy D ma pozytywny wpływ na kości oraz zęby. Dobrze działa także na układ krążenia. Poza tym, ma dobroczynny wpływ na skórę. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o niedoborach witaminy D. W Polsce, gdzie słońce świeci dość rzadko wszyscy są na to narażeni. Niewystarczająca ekspozycja na słońce i chronienie jej za pomocą filtrów za każdym razem może doprowadzić do niewystarczającej ilości witaminy D w organizmie. Do jej wytworzenia potrzeba przynajmniej dwudziestominutowego przebywania na słońcu z dużą ilością odsłoniętego ciała, które nie jest zabezpieczone filtrem. Jesienią i zimą staje się to jednak niemożliwe. Zarówno nadmiar, jak i niedobór są niebezpieczne. Należy uważać, żeby dawka, jaką przyjmujemy nie była zbyt wysoka.

Objawy nadmiaru witaminy D

Nadmiar tej witaminy powoduje, między innymi osłabienie i nudności. Wpływa także na utratę apetytu. Może również doprowadzić do świądu skóry. Potrafi wywołać biegunkę oraz wymioty. Poza tym, powoduje wzmożone pocenie się, częstsze oddawanie moczu oraz ból głowy i oczu. Przedawkowanie witaminy D prowadzi do odkładania się wapnia w tkankach (na przykład w sercu czy wątrobie). To z kolei doprowadza do zaburzonej pracy serca. Nadmiar witaminy D jest jednak dość rzadki i nie będzie nam groził, jeśli lekarz odpowiednio dobierze dawkę do naszych potrzeb.

Objawy niedoboru witaminy D

Objawy niedoboru tej witaminy zdarzają się niezwykle często. Zazwyczaj nie jesteśmy ich świadomi i nie potrafimy znaleźć przyczyny złego samopoczucia. Do objawów niedoboru witaminy D zaliczyć należy bóle kostno-mięśniowe. Poza tym, u osób z małą ilością tej witaminy w organizmie pojawiają się problemy z zasypianiem. Są także narażone na choroby zębów i zaburzenia widzenia. Możliwe jest pojawienie się nieprzyjemnego smaku w ustach. Poza tym, niedobór witaminy D może prowadzić do biegunek. Małe dzieci narażone są na krzywicę, a dorośli na osteoporozę. Poza tym, zdarza się, że siła mięśni słabnie. Osoby cierpiące na niedobór witaminy D są narażone na depresję oraz nadciśnienie.

Zbadanie witaminy D jest możliwe w większości laboratoriów. Warto wykonać to badanie, żeby móc zacząć przyjmować witaminę w postaci tabletek, jeśli zajdzie taka konieczność. W przypadku bardzo dużych niedoborów lekarz może zalecić suplementację dawką wynoszącą nawet 4000 j.m. Po powrocie do normy warto jest utrzymywać odpowiedni poziom witaminy D za pomocą mniejszej dawki. Można ją uzyskiwać także z pożywienia. Występuje w większych ilościach w węgorzu, śledziu, dorszu, łososiu, żółtku jaj, serze żółtym, mleku. Ciężko jednak za pomocą pożywienia dostarczyć sobie odpowiednią jej ilość. Dlatego należy pamiętać o ekspozycji na słońce oraz suplementach, ponieważ brak witaminy D jest niebezpieczny dla organizmu.

http://www.dlazdrowia24.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here