Błonnik pokarmowy

Prawidłowe bilansowanie posiłków to nie tylko dbanie o właściwą ilość kalorii oraz dostarczanie cennych składników odżywczych, które wpływają na pracę organizmu. Oprócz tego trzeba dostarczać też szeregu innych substancji, w tym niezmiernie ważnego błonnika pokarmowego.

Czym jest błonnik i jak wpływa na funkcjonowanie poszczególnych organów? O tym napiszemy poniżej.

Czym jest błonnik pokarmowy?

Błonnik pokarmowy bywa nazywany włóknem pokarmowym. Są to zróżnicowane związki, które stanowią fragment tkanek oporowych i przewodzących roślin. Substancje te nie podlegają procesom trawiennym w przewodzie pokarmowym.

W żywności roślinnej można znaleźć dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Do pierwszej kategorii zaliczają się związki takie, jak choćby celuloza lub lignina. Wśród substancji rozpuszczających się w wodzie można natomiast wymienić: pektynę, gumy, śluzy i polisacharydy algowe.

Dlaczego błonnik jest tak ważny w zdrowej diecie?

Jak podają statystyki, w Europie średnio spożywa się ok. 20 gramów błonnika pokarmowego na dobę. Okazuje się, że jest to wartość zdecydowanie zbyt niska. Lekarze zwracają uwagę, iż powinno się go dostarczać nawet trzykrotnie więcej.

Co może spowodować zbyt mała ilość błonnika w diecie? Prowadzi do rozregulowania pracy całego organizmu, w tym większości najważniejszych organów lub układów.

Każdy z rodzajów błonnika (rozpuszczalny i nierozpuszczalny) wpływa nieco inaczej na ludzki organizm. Błonnik rozpuszczalny na przykład reguluje stężenie glukozy i cholesterolu we krwi. Z kolei nierozpuszczalny wpływa korzystnie na pracę całego układu pokarmowego, w tym perystaltykę jelit.

Dlaczego warto zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika? Właściwa dawka błonnika w produktach spożywczych pozwala na opóźnienie opróżnienia żołądka. Dzięki temu dłużej zachowuje się uczucie sytości. Regulacja perystaltyki jelit zapewnia prawidłowy rytm wypróżnień oraz minimalizuje ryzyko występowania rozmaitych schorzeń, w tym na przykład raka jelita grubego lub powstawania uchyłków jelita grubego.

Błonnik rozpuszczalny, jak już wspomnieliśmy, wpływa korzystnie na poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Reguluje ich stężenie na czczo oraz po posiłku, wpływając korzystnie na pracę układu krwionośnego.

Błonnik, choć nie zalicza się do składników odżywczych, staje się zatem substancją niezmiernie korzystną dla zdrowia oraz aktywnie wspierającą proces zdrowego odchudzania.

Gdzie można znaleźć błonnik pokarmowy?

Błonnik spotyka się w wielu produktach spożywczych pochodzenia roślinnego. Przede wszystkim występuje w świeżych warzywach i owocach. Warto jednak pamiętać o tym, że spore ilości tego niezmiernie ważnego składnika znajdują się w ich suszonych odpowiednikach. W obu przypadkach trzeba jednak zadbać o jakość żywności. Suszone warzywa i owoce powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł, na przykład ze strony: https://sklepagnex.pl.

Bogatym źródłem błonnika są produkty zbożowe, w tym płatki, pełnoziarniste pieczywo, ciemne makarony, ryż lub kasze. Warto również wykorzystywać otręby zbożowe jako pełen błonnika dodatek do sałatek lub innych potraw.

Nie zapominajmy o tym, że błonnik znajduje się w warzywach strączkowych, które stanowią cenne źródło wielu kluczowych substancji, potrzebnych w wartościowej diecie.

Błonnik pokarmowy – bezcenny składnik diety

Błonnik jako taki nie podlega trawieniu przez enzymy w układzie pokarmowym. Mimo to nie można wyeliminować go z diety, jeśli pragnie się zachować dobrą formę. Warto wybierać wartościowe produkty, pochodzące od zaufanych dostawców. Dzięki temu można skutecznie dbać o zdrowie własne i najbliższych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here