Ataki paniki

Ataki paniki zdarzają się wśród różnych grup osób. Choć często postrzegane są jako histeryzowanie, to jednak nie mają z histerią nic wspólnego. W trakcie ataku paniki dochodzi do utraty kontroli nad własnym zachowaniem, które współwystępuje z odczuwaniem intensywnego lęku. Mogą temu towarzyszyć mniej lub bardziej intensywne objawy fizjologiczne, takie jak drżenie rąk lub problemy z oddychaniem. Poniżej przyglądamy się bliżej tematowi ataków paniki oraz podpowiadamy jak radzić sobie w momencie ich wystąpienia. 

Czym jest, a czym nie jest atak paniki? 

Choć atak paniki jest określeniem bardzo szerokim i stosowanym potocznie, to jednak w klasyfikacji zdrowotnej określa on specyficzny typ zachowania i stanu wewnętrznego. Polega on na przeżywaniu intensywnego, silnego lęku, który mógł zostać wyzwolony na skutek sytuacji nagłej. W trakcie ataku paniki towarzyszące mu objawy zazwyczaj intensyfikują się i narastają, szczególnie gdy osoba przeżywająca atak zaczyna koncentrować się na reakcjach swojego organizmu. Przyspieszone bicie serca lub tempo oddechu zaczynają jeszcze bardziej narastać, co prowadzi do wzajemnego zapętlenia się objawów. 

Pierwsze objawy ataku paniki mają charakter kognitywny i dotyczą sposobu myślenia o świecie i samym sobie. Zazwyczaj pojawiają się przemyślenia typu „za chwilę umrę”, „zaraz się uduszę”, które potęgują intensywność następujących dalej objawów somatycznych. Są to hiperwentylowanie się (krótkie, płytkie i bardzo szybkie oddechy), duszności, przyspieszone bicie serca oraz jego kołatanie. Następnie pojawić się może uczucie niemożności zaczerpnięcia tchu, ból w klatce piersiowej, uczucie ucisku w brzuchu.

Kluczowy w występowaniu ataków paniki jest fakt, że związane z nimi objawy fizjologiczne pojawiają się ponownie, przy każdym wystąpieniu ataku. Typową cechą jest także lęk przed wystąpieniem samego ataku, który może utrzymywać się przez długi czas. Niestety, ale wywołuje on napięcie wewnętrzne, które z kolei sprzyja wywoływaniu kolejnych ataków. 

Jak sobie radzić z atakami paniki? 

Niezależnie od wdrożonych sposobów leczenia, atak paniki to sytuacja, z którą można sobie poradzić w momencie jej wystąpienia. Kluczowa jest pod tym względem świadomość własnego oddechu oraz zdolność do jego swobodnego zaczerpnięcia. Wiele ćwiczeń mających na celu przezwyciężenie ataku paniki polega na rozwijaniu zdolności świadomego oddychania oraz trenowaniu jego głębokości. Często zaleca się, by w trakcie występowania ataku odmierzać w głowie czas poświęcany na oddech, w rytmie: 4 sekundy wdechu, 8 sekund wydechu. Ważne jest, by pogłębić odruch wydychania, w czasie którego serce lekko zwalnia.

Dla złagodzenia objawów paniki warto też stosować proste metody liczenia w myślach, w czasie których odwracasz uwagę od występującego akurat ataku. Przykładowe ćwiczenie polega na liczeniu od 1 do 10, w czasie którego w pełni koncentrujesz uwagę na wykonywanej czynności. W ten sposób, odwracając uwagę od reakcji fizjologicznych swojego organizmu, doprowadzasz do ich osłabienia.

Na początkowym etapie doświadczenia ataku paniki warto także wykonać proste ćwiczenia uwagi. Należy skoncentrować się na wybranym punkcie w obrębie widnokręgu, który angażuje Twoją uwagę lub wydaje się atrakcyjny. Należy skupić się na jego obserwowaniu, ignorując wszystkie inne oddziaływania, które mogłyby Cię rozproszyć, w tym także narastające objawy fizjologiczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here