Jeżeli mówimy lub czytamy artykuły na temat antykoncepcji, to zazwyczaj odnosi się to do osób młodych, takich, którzy dopiero rozpoczynają swoje życie seksualne. Jednak nie tylko ta grupa wiekowa ludzi zastanawia się nad doborem odpowiedniego środka, w celu zapobiegania niechcianej ciąży.

Antykoncepcja ludzi dojrzałych, czyli takich, którzy osiągnęli już granicę czterdziestu lat, nie jest zbyt często roztrząsana. Być może dlatego, że w tym wieku ludzie już wiedzą, jaka metoda jest dla nich najlepsza lub nie współżyją już tak często i regularnie, jak osoby w wieku dwudziestu lat. Niektóre panie błędnie uważają, że w tym wieku nie ma już możliwości zajścia w ciążę. Jest to nieprawda. W tym wieku ilość owulacji jest zdecydowanie mniejsza, a co za tym idzie, płodność jest niższa, jednak zajście w ciążę jest wciąż możliwe. Warto wiedzieć, że w tym wieku również należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o niechciane zapłodnienie. Kobiety, które zachodzą w ciążę powyżej czterdziestego roku życia, znaczne gorzej sobie z nią radzą. Im starszy organizm, tym trudniej jest przetrwać ten szczególny okres, ponieważ kondycja takich pań jest zazwyczaj gorsza, niż kondycja kobiet młodych. Oczywiście inną kwestią jest fakt, że panie w tym wieku są bardziej narażone na różne choroby układu rozrodczego, a także wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną. U kobiet w tym wieku znacznie częściej pojawiają się nieregularne cykle, oprócz tego spowolniona jest przemiana materii. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, antykoncepcja u takich pań również powinna być odpowiednio dobrana.

Kobiety 40+ mogą stosować większość środków antykoncepcyjnych, co kobiety w wieku 20-30 lat. Dotyczy to zarówno antykoncepcji hormonalnej, jak i mechanicznej. Lekarze jednak zalecają, aby tabletki antykoncepcyjne przyjmowane przez tą grupę wiekową pań, posiadały mniejsze dawki estrogenów, ponieważ wpływają one spowalniająco na metabolizm, a także podwyższają stężenie cholesterolu we krwi. Najlepsze będą wtedy tabletki jednoskładnikowe, czyli takie, które w swoim składzie zawierają jedynie progestagen. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji mechanicznej, czy to w formie prezerwatyw, czy też wkładki wewnątrzmacicznej. Ta ostatnia jest szczególnie polecana paniom, które porody mają już za sobą i chcą się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą na kilka lat. Popularna spirala jest skuteczna nawet do pięciu lat, więc jest polecana paniom, które ukończyły czterdziesty rok życia. Natomiast u pań takich znacznie gorzej sprawdza się antykoncepcja naturalna, czyli popularny kalendarzyk. Wynika to z faktu, że w tym wieku większość kobiet miesiączkuje nieregularnie. Trudniej więc z wysoką dokładnością wyznaczyć dzień owulacji, a co za tym idzie, określić dni płodne i niepłodne.

Odpowiednio dobrana antykoncepcja po 40 roku życia nie tylko zmniejsza ryzyko niechcianej ciąży, ale także może w pozytywny sposób wpłynąć na kobiecy organizm. W okresie poprzedzającym menopauzę, u większości kobiet zaczynają pojawiać się problemy z miesiączkowaniem, żylaki, nadciśnienie, a także wzrasta ryzyko nowotworów jajników oraz macicy. Dobrze dobrana terapia hormonalna obniża ryzyko chorób związanych z układem rozrodczym, może zapobiegać anemii, która pojawia się w wyniku zbyt obfitych miesiączek, a także łagodzi objawy związane z przekwitaniem, takie jak uderzenia gorąca lub wahania nastrojów. Tabletki antykoncepcyjne mogą także zapobiegać osteoporozie. Panie które mają problemy związane z wątrobą, mogą zdecydować się na stosowanie plastrów hormonalnych. Są one zdecydowanie lepiej tolerowane, jeżeli chodzi o panie z żylakami.

Panie 40+ powinny zdecydowanie częściej odwiedzać lekarza ginekologa, ponieważ znacznie częściej mają problemy z chorobami narządów rozrodczych. Ważna w tym wieku jest także regularna mammografia. Odpowiednio dobrana antykoncepcja pozwoli wciąż czerpać radość z seksu, nawet w starszym wieku. Nie należy z tego rezygnować, lecz należy pamiętać, że ryzyko zajścia w ciążę po 40 roku życia wciąż istnieje.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here