Alergia wziewna przed nami - jak z nią walczyć?

Według statystyk w ciągu ostatnich 15-20 lat liczba osób cierpiących z powodu alergii wzrosła dwukrotnie. Problem dotyczy osób w każdym wieku, mieszkańców miast i wsi. W jaki sposób możemy radzić sobie z objawami i ulżyć w dolegliwościach?

Czym jest alergia?

Wyraz “alergia” pochodzi od greckich słów allos – inny i ergon – działanie. Jest to dolegliwość, która polega na nadmiernej reakcji organizmu na substancje, które przeważnie nie należą do specjalnie szkodliwych. Układ odpornościowy sprawdza, czy dana obca cząsteczka może stanowić zagrożenie dla zdrowia i podejmuje działania, mające na celu ochronę organizmu. Alergenami mogą być różne substancje, zarówno produkty spożywcze jak i sierść, pierze czy pleśń. U zdrowych osób nie wywołują one żadnych nieprawidłowych reakcji. Wyróżniamy najczęściej alergię pokarmową, kontaktową i wziewną. Z tą ostatnią borykamy się przede wszystkim wiosną i latem, ponieważ powodują ją głównie pyłki roślinne.

Alergia zaliczana jest do jednej z chorób cywilizacyjnych, a liczba alergików z roku na rok wzrasta. Nie jest możliwe trwałe i całkowite wyleczenie tej dolegliwości.

Alergia wziewna u dorosłych i dzieci

Alergia kojarzy nam się głównie z dziećmi i młodzieżą. Jest to błąd, ponieważ pierwsze objawy mogą zacząć pojawiać się nawet u osób w dojrzałym wieku. Z biegiem czasu mogą zmieniać się też rodzaje uczulających alergenów, a sama alergia nie jest stała – w dłuższym okresie czasu możemy doświadczać epizodów chwilowej remisji lub nasilenia objawów.

Przyczyny alergii wziewnej

Jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnej są pyłki traw, kwiatów, drzew i innych roślin. W naszej strefie klimatycznej tego typu alergeny pojawiają się zwykle na przedwiośniu, a znikają dopiero jesienią. Towarzyszą więc nam większą część roku. Jesienią szczególnie uciążliwe stają się zarodniki grzybów pleśniowych, które znaleźć można m. in. w zbutwiałych szczątkach roślin, glebie czy wilgotnych pomieszczeniach. Zima często przynosi ulgę, jednak nie dla wszystkich. W trakcie okresu grzewczego rzadziej wychodzimy z domu i nie często wietrzymy pomieszczenia. Stwarza to idealne warunki do uaktywnienia się roztoczy kurzu domowego. Są to maleńkie pajęczaki, zamieszkujące nasze meble, pościel, materace i dywan, które zimą stają się szczególnie uciążliwe dla alergików.

Alergeny mogą być również pochodzenia zwierzęcego (sierść, pióra, ślina) lub nie należeć do żadnej sprecyzowanej kategorii (np. pokarm dla rybek).

Dolegliwości alergiczne

Reakcja organizmu na poszczególne alergeny może różnić się pomiędzy osobami sposobem reagowania organizmu i intensywnością. Wśród najczęściej występujących objawów alergii wziewnej wyróżnić możemy:

  • wodnisty katar i jednoczesne zatkanie nosa,
  • łzawiące oczy i zapalenia spojówek,
  • drapanie w gardle,
  • suchy, męczący kaszel,
  • bóle głowy i stan podgorączkowy,
  • zmęczenie, problemy z koncentracją.

W niektórych przypadkach silne objawy alergiczne mogą przekształcić się w astmę oskrzelową.

Jak pozbyć się alergenów z domu

Nie ma leków, które by w 100% eliminowały objawy alergii, dlatego najlepszym sposobem na ulżenie sobie w dolegliwościach jest zwyczajnie ograniczenie kontaktu z alergenami. Przebywając na zewnątrz dobrym pomysłem jest korzystanie z dobrej klasy maski antysmogowej. Maski ze sprawdzonych sklepów, z odpowiednimi certyfikatami, doskonale zatrzymują alergeny. Jeśli nie masz możliwości korzystania z tego rozwiązania, postaraj się unikać przebywania na łonie natury, a po powrocie do domu umyj twarz i zmień ubranie. Nie wywieszaj prania do suszenia na zewnątrz, ponieważ osiadają na nich pyłki.

W domu najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji. Jest tak z kilku powodów – po pierwsze, filtry HEPA w nich wykorzystywane świetnie zatrzymują nawet najmniejsze cząstki stałe, w tym alergeny; po drugie, nawilżacz i jonizator pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz domu. Zbyt suche powietrze może bowiem podrażniać drogi oddechowe i nasilać objawy alergii, a zbyt wilgotne stwarza odpowiednie warunki do rozwoju zarodników pleśni i grzybów. Staraj się też jak najczęściej ścierać meble z kurzu, myć podłogi, a wietrzenie pomieszczenia przełóż na wieczór – wtedy w powietrzu unosi się najmniej alergenów.

Oczyszczacz powietrza dla alergika

Oczyszczacze powietrza Sharp Pewną nowością w walce z alergią są oczyszczacze powietrza. Najpopularniejsze na rynku urządzenia do tego przeznaczone należą do marki Sharp, która w większości urządzeń wykorzystuje potrójną metodę filtracji: oczyszczanie, nawilżanie i jonizację. Możliwość odseparowania tych funkcji pozwala utrzymać w domu optymalny mikroklimat. System czujników pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności, a jonizator pozbywa się z otoczenia zarodników pleśni i grzybów, które mogą być szczególnie uciążliwe dla alergików. Wykorzystany filtr HEPA i węgiel aktywny usuwają większość zanieczyszczeń, takich jak pyły zawieszone PM2.5 i PM10, alergeny, kurz, roztocza, roślinne pyłki oraz zanieczyszczenia gazowe (LZO i dym papierosowy). Modele takie jak KC-G40EUW cechują się niezwykle cichą pracą i niskim poborem prądu, dlatego mogą pracować 24/7, również w nocy. Oczyszczacze powietrza Sharp zostały stworzone z myślą o alergikach i osobach walczących ze smogiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here